Slovo na úvod

Katecheze pro předškoláky

(dramatizace s maňásky pro nedělní katecheze)
Doplněk ke knížečce s obrázky a samolepkami (vyd. KC Brno 2020) zdramatizovala s.Edita Lenka Navrátilová CM

Tyto katecheze probíhají v kostele u sv.Augustina vdobě kázání při nedělní mši svaté v 9 hodin. Je možné se přijít podívat po předchozí domluvě (madlenkan@seznam.cz,736291287).

Po evangeliu děti ve věku 3-7 let odvádíme do vedlejší místnosti, kde si sedají na připravené podsedáky, vracíme se s nimi na obětní průvod. Času máme málo, proto jsou příběhy krátké. Katechezi vždy uvádí a ukončuje maňásek Andělín jako prostředník mezi nebem a zemí, často mu odporuje Zloun (nechceme žádné čerty, ale je to symbol zla). Zopakuje se biblický příběh z evangelia, který se často také krátce přehraje pomocí dalších maňásků biblických postav. Andělín to převede na současnou problematiku, která se již blíže týká dětí – vše se názorně odehrává na postavách Pepi, jeho sestřičky Lenky, dalších členů rodiny (rodiče, prarodiče, pes) a kamarádů (Jana, Emil) – vše představují maňásci, které nám vyrábí ze speciální pryskyřice paní Monika Sadílková – viz foto (kontakt: monika.sadilek@seznam.cz). Aktuální problém je vždy rozebrán, snažíme se interaktivně komunikovat s dětmi, ptát se, co bylo špatné nebo správné a proč. Jako vodičky maňásků jsme dvě, někdy pomůže šikovné dítě. Pokud je katecheta jen jeden, lze něco vyřešit jen papírovými postavičkami v pozadí, obrázkem apod. Maňásci jsou u dětí velmi oblíbení. Jako jeviště používáme konstrukci vyrobenou z dvojitého věšáku – vše je obšito, opony dodělány. Využíváme různé rekvizity, aby katecheze byla hodně poutavá a dětem se vryla do paměti. Vytištěné scénáře máme vzadu přišpendleny, takže lze klidně číst.

Používáme Nedělní album vydávané KC Brno.
Po mši svaté děti dostanou samolepku do alba, které už vlastní. Andělín na konci každé katecheze říká, co je na samolepce a proč. Také se předává putovní předmět, který má někdo z dětí na týden. Používáme velké plyšové srdíčko s rukama, které mají děti učit objímat a hladit druhé, mohou na něm spát jako na polštářku nebo modlícího se medvěda Augustina, se kterým se děti mají modlit (ráno, večer, případně před jídlem apod.). Tyto katecheze hrajeme každé pondělí ráno v prvních a druhých třídách CMcZŠ. Jeviště: konstrukce vyrobená z koupeného dvojitého věšáku, který je obšitý látkou, došity opony, výška je nastavitelná.

Plánované katecheze

Pošli to dál