3.ne postní

27. 2. 2023| Brno|
Začátek: 12. 03 2023
Konec: 12. 03 2023
  1. neděle postní A – Ježíš a Samaritánka

Andělín: Ahoj děti, jestlipak jste dnes dávaly pozor, jaký byl příběh v evangeliu. Ježíš něco chtěl, co to bylo? …voda… ta je totiž moc důležitá, bez ní by nikdo nemohl žít – lidé, zvířátka, ani rostliny. Pojďme se podívat, jestli to už Lenka ví:

Lenka: Mamíííí, já mám tak velikou žízeň!

máma: Tak se něčeho napij. Pokud chceš opravdu zahnat žízeň, tak nepij ty sladké šťávy, po těch máš ještě větší žízeň, ale napij se čisté vody!

Lenka: Tak jo! Já bych si přála, abych už nikdy neměla žízeň, to by bylo nejlepší. Nemohla bych se, mami, napít něčeho, po čem bych už nikdy neměla žízeň?

máma: To bohužel nejde, nic takového není. Jsi jako ta samařská žena u studny?

Lenka: Kdože?

máma: To bylo přece v neděli v evangeliu. Jednou přišel Pán Ježíš k samařskému městu. Byl unavený a měl velkou žízeň.

Lenka: Proč si prostě nepustil vodu z kohoutku? Nebo si ji nekoupil v supermarketu?

máma: Nic takového tenkrát nebylo. Voda se čerpala ze studny, takové jako má dědeček na zahradě. Je to hluboká díra do země, kde je naspod voda. No a Ježíš se právě posadil u studny.

Lenka: No, tak si ji mohl aspoň nabrat ze studny!

máma: Jenže Ježíš neměl žádnou nádobu, do které by si nabral vodu a studna byla hluboká.

Lenka: Chudák Ježíš, to měl asi větší žízeň než já!

máma: Za chvíli přišla jedna žena z města s nádobou na vodu. Pán Ježíš ji poprosil: „Prosím, dej mi napít.“ Žena se moc divila, že ji Pán Ježíš o něco prosí. Pán Ježíš byl totiž Žid a Židé většinou neměli lidi z tohoto města rádi. Pán Ježíš jí ale řekl: „Jestli chceš, můžu dát napít já tobě. Nabízím ti vodu, po které nebudeš mít nikdy žízeň. Dá ti sílu, abys dělala jen dobré věci a došla tak do nebe.“ Žena z toho měla velikou radost a běžela zavolat ostatní lidi z města, aby se s Pánem Ježíšem také setkali.

Lenka: Ahá a Ježíš ji dal takovou vodu?

máma: No, On myslel svou lásku, protože kdo zná Ježíšovu lásku k nám, našel to nejdůležitější a nejkrásnější v životě a nic už tak moc nepotřebuje. Pak je hodný a přijde do nebe, kde už nikdy nebude mít žízeň.

Lenka: Takže v nebi už určitě nebudu mít nikdy žízeň?

máma: Ne, už nikdy,

Lenka: Tak to já se do nebe moc těším.

máma: Ale teď jsme ještě na zemi, tak nezapomeň, že květinky mají také žízeň, vezmi konvičku a pěkně je zalij!

Lenka: Jasně, nejdřív zaliju sebe, a pak květinky! Už běžím!

Andělín: Podobně jako tělo žízní po vodě, žízní lidské srdce po lásce a po štěstí. Lásku a štěstí může člověk získat různě, ale to, co trvá věčně, může dát jenom Bůh. Tak tento týden, když budete pít, zkuste si vzpomenou a poděkovat Pánu Ježíši za jeho lásku k nám.

Pošli to dál
Pošli to dál