Katecheze Slavnost Nejsvětější Trojice

29. 5. 2021| Brno|
Začátek: 30. 05 2021
Konec: 30. 05 2021

Nejsvětější Trojice – Tajemství Boha v Trojici

pomůcky: Andělín, Ježíš, babička, Lenka, rám obrazu,…

Ježíš: Dostal jsem od Boha Otce veškerou moc na nebi a na zemi. Jsem váš král a nyní vás posílám do celého světa. Jděte a vyprávějte všude, co jsem vás učil. Křtěte nové učedníky ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého. A nebojte se, neboť já budu všude s vámi až do konce světa.

Andělín: Ahoj děti, přihlaste se, kdo máte rádi tajemství. Když máte nějaké tajemství, komu ho svěříte? …Jen

nejlepším přátelům, těm, kterým důvěřujete. Tajemství neříkáte kdekomu. Bůh má také své ta­jemství a svěřil ho nám lidem! Jak úžasně nás má rád a jak nám důvěřuje, když nám svěřil své nejvnitřnější tajemství! Boží tajemství je to, že Bůh je jeden ve třech osobách. Je to Otec, Syn a Duch Svatý. Už i malá Lenka se učí, co to znamená tajemství:

Lenka: Jé, babi, co to tady máš?   (rám obrazu)

babička: To je rám od starého obrazu. Našla jsem ho na půdě.

Lenka: A co bylo na tom obrazu?

babička: To nevím, to už zůstane tajemstvím.

Lenka: Třeba tam byl nějaký moc vzácný obraz… ale kam se ztratil? Třeba ho někdo koupil…nebo ukradl?

babička: Kdo ví, to už se nedozvíme.

Lenka: Já bych to ale tak moc chtěla vědět.

babička: Určitě by to bylo zajímavé, kdyby někdo přišel a prozradil nám to tajemství, ale něco prostě zůstane tajemstvím na věky.

Lenka: Babi, já mám také jedno tajemství. Tobě bych ho řekla, protože jsi ta nejlepší babička na světě.

babička: Děkuju, tak jestli chceš, ráda si ho poslechnu.

Lenka: Představ si, babi, že máme s kamarádkami poklad, jsou tam vzácné věci od každé z nás, ukryly jsme ho na tajném místě u Evičky na půdě ve staré truhle.

babička: Páni, to je super tajemství a mám radost, že jsem si zasloužila, žes mi ho řekla. Tak já ti také svěřím jedno tajemství: Dneska je slavnost Nejsvětější Trojice, tohle tajemství nám prozradil Pán Ježíš – že je jen jeden Bůh, ale ve třech Osobách – stejně jako jsi ty, Pepa a rodiče jedna rodina dohromady.

Lenka: A proč nám Pán Ježíš prozradil tohle tajemství?

babička: Protože my lidé bychom na toto tajemství nikdy nepřišli, kdyby nám o něm neřekl Ježíš. Ježíš o všem mluvil se svým tatínkem Bohem Otcem, a pak nám poslali Ducha Svatého.

Lenka: Když já tomu vůbec nerozumím, jak může být jen jeden Bůh, ale tři Osoby – Otec, Syn a Duch Svatý…

babička: Milá Leničko, tomu nikdo moc nerozumí, protože je to to největší tajemství na světě! Ale jednou to pochopíme, až přijdeme do nebe a setkáme se s Boží Trojicí.

Andělín: Tak děti, rám obrazu nám připomněl, že tajemství Nejsvětější Trojice nemůžeme pochopit a ani zobrazit. Proto je rám prázdný. Pokaždé, když děláte kříž, vzpomeňme si na to, že Bůh nám tak důvěřuje, že nám svěřil své velké tajemství, že je Bůh Otec, Syn Ježíš a Duch Svatý. Úkol: Zkuste každý večer udělat kříž a říct: Ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého.                                                               (sam.: kříž, ruce, holubice)

Pošli to dál
Pošli to dál