1.ne adventní – katecheze

30. 10. 2022| Brno|
Začátek: 27. 11 2022
Konec: 27. 11 2022
  1. neděle adventní – Buďme připraveni

pomůcky: Andělín, Ježíš, Pepa, máma, mobil, nabíječka do mobilu

Ježíš: Lidé na mě brzy přestanou myslet. Každý bude mít spoustu starostí a lidé zapomenou, že zase přijdu na konci světa. Musíte se na můj příchod připravit. Představte si člověka, který má hezký domeček a v něm spoustu peněz. Určitě se bojí, aby nepřišel zloděj a peníze mu neukradl, jenže neví, kdy zloděj přijde. A tak musí být pořád připravený. Proto buďte i vy připravení na můj druhý příchod.

Andělín: Ahoj, děti – jestlipak víte, co to je? …nabíječka k mobilu. K čemu je nabíječka?… Zajišťuje to, aby byl mobil nabitý připra­vený k po­užití. Co by se mohlo stát, kdyby byl mobil vybitý? (Děti mohou jmenovat různé situace) …člověk by si nemohl zavolat lékaře nebo nějakou pomoc, nikdo by se nám nedovolal… Aby byl mobil funkční, musí být při­pra­vený, nabitý. Pepa jednou také zapomněl nabít svůj mobil a málem to špatně dopadlo:

Pepa: To je paráda, dnes jsem sám doma, konečně si můžu v klidu hrát, neotravuje mě Lenka a nemusím nic dělat.

máma: Pepo, kde jsi, proč nebereš mobil, nemohu se ti dovolat?

Pepa: No, já ho mám vybitý, zapomněl jsem si ho nabít.

máma: To teda nevím, k čemu ho máš, když tě zrovna fakt moc potřebuji, tak se ti nedovolám.

Pepa: A co se stalo tak důležitého?

máma: Dozvěděli jsme se, že k babičce přijede na návštěvu její sestra z Ameriky, neviděly se 20 let, to je dýl, než ty jsi vůbec na světě – víš, jaká je to vzácná návštěva? Amerika je moc daleko, babička i její sestra už jsou staré, už nikdy sem znovu nebude moci přijet, a tak se už neuvidí, jedině až v nebi.

Pepa: Aha, to je opravdu moc vzácná návštěva. A proč jsi mi volala?

máma: Chtěla jsem ti říct, že dnes přijde balíček s léky pro babičku, abys vyhlížel pana pošťáka, všechno vyřídil, a pak přišel za námi pomoc babičce pěkně vyzdobit a uklidit pro tak vzácnou návštěvu. My s Lenkou a babičkou vaříme a pečeme.

Pepa: Aha, tak to já rád pomůžu.

máma: No, jenže když jsi nebral mobil, musela jsem běžet domů přes celé město a práce stojí a čeká.

Pepa: Promiň, mami, musím si ten mobil nabít.

máma: No, a navíc jsi tady byl sám, co kdyby se ti něco stalo a potřeboval bys zavolat doktora?

Pepa: Hm, to by bylo blbý, to bych se nikoho nedovolal.

máma: A co kdyby se sem chtěl někdo vloupat?

Pepa: To bych ani policii nemohl zavolat. Máš pravdu, mami, budu si to více hlídat a mobil si vždy včas nabiju, hned ho jdu dát do nabíječky.

máma: Tak dobře, tak já teď zavolám babičce, že už jsme na cestě, pana pošťáka jsem už potkala.

Andělín: Tak vidíte, děti, je potřeba být vždy připraven – zvláště pokud čekáme nějakou moc vzácnou návštěvu. V Adventu se připravujeme na oslavu narozenin Pána Ježíše – Božího Syna o Vánocích, ale také na Jeho příchod na konci života. Je potřeba se tedy také pořádně připravit. (vysvětlit adventní cestu)

Úkol: Dát si nějaký adventní úkol nebo adventní aktivitu.

EMIL
Pošli to dál
Pošli to dál