katecheze 3. ne v mezidobí

30. 12. 2021| Brno|
Začátek: 23. 01 2022
Konec: 23. 01 2022
  1. neděle v mezidobí C – Ježíš v synagóze

pomůcky: Andělín, Lenka, máma, bible, obrázky bibl.příběhů

Andělín: Ahoj, děti, jestlipak víte, co to mám? To je Bible – dokázali byste mi říct, co o ni víte? …ano, jsou tam různé příběhy ze staré doby, také různé události z Ježíšova života. V kostele se vždy v první části mše svaté čte právě z této vzácné knihy. Někdy se nám ale zdá, že těm příběhům moc nerozumíme, proto můžete mít také Bibli pro děti, kde je více obrázků a lehčí věty. Teď se pojďme podívat, co se stalo Lence a jak díky tomu lépe pochopila, co je to Bible:

máma: Pojď, Leni, přečteme si nějaký příběh z Bible.

Lenka: Teď ne, musím pořád myslet na tatínka, ach jo, už jsem ho neviděla dva týdny.

máma: Musíme to vydržet, odjel na služební cestu, musí tam pracovat, ale zase se vrátí.

Lenka: Ale mně se tak stýská, ach jo.

máma: Leni, před chvílí přišel od tatínka dopis, je na stole, podej ho.

Lenka: Jupíííí! Já ale ještě neumím číst.

máma: Tak já ti ho přečtu: Milá maminko, Leničko a Pepo, mám se dobře, ale už mi velmi chybíte. Pracuji s novým strojem a bydlím u kamaráda. Opravdu moc se těším, až se zase setkáme. Děti, poslouchejte maminku. Posílám vám velkou pusu! Táta.

Lenka: Také pošlu tatínkovi pusu – muck! (dá pusu na dopis) Jako by tu tatínek chvilku byl, když jsi to četla.

máma: Vidíš, to je podobné, jako když čteme Bibli. Bible je takový krásný dopis od Pána Boha – našeho Otce, nám lidem jeho dětem. Pán Bůh nám říká, že nás má moc rád, že máme být hodní a že se na nás velmi těší.

Lenka: Aha, takže když čteme z Bible při mši svaté, tak Pán Ježíš k nám mluví a je s námi.

máma: Přesně tak, Leni. Tak teď už bychom si mohli přečíst, co nám Bůh říká v některém z příběhů Bible. Který ti mám přečíst? Některé jsou ze Starého Zákona – to znamená, že se staly ještě před narozením Pána Ježíše, třeba (ukazovat v Bibli nebo na rozvěšených obrázcích) O stvoření světa, O proroku Jonášovi a velrybě, jak Noe postavil velkou loď a zachránil zvířata před potopou nebo jak David porazil obra Goliáše.

Lenka: Jé, ty jsou všechny moc pěkné, ale ty už znám, chtěla bych nějaký o Pánu Ježíši.

máma: Tak to musíme otevřít Nový Zákon, tam je příběh o tom, jak se Ježíšek narodil, nebo jak vyrostl a začal dělat různé zázraky, jak vzal na sebe trest za zlé činy lidí a byl ukřižován, ale také o tom jak vstal z mrtvých a vrátil se ke svému tatínkovi Bohu Otci do nebe, kde na nás čeká.

Lenka: Jé, tak mi prosím přečti o tom, jak udělal nějaký zázrak, něco opravdu úžasného, co nikdo z lidí nedokáže, jenom Boží Syn Ježíš.

Andělín: Tak doufám, děti, že si také čtete příběhy z Bible a pokud ještě neumíte číst, můžete o to poprosit někoho staršího. To bychom mohli tento týden zkusit.

Pošli to dál
Pošli to dál