katecheze 31.ne mezidobí

30. 10. 2022| Brno|
Začátek: 30. 10 2022
Konec: 30. 10 2022
  1. neděle v mezidobí C – Zacheus

pomůcky: Andělín, Ježíš, Zacheus, Pepa, děda, špalík dřeva (i strom pro Zachea), dřevěné výrobky(hračka,kříž)

Zacheus: Prý do našeho města přišel Ježíš, já bych ho tak moc chtěl vidět. Jsem velmi bohatý, ale Ježíš by se se mnou určitě ani nebavil, protože jsem celník, vyběrač peněz, a nežiji moc dobrý život. Ale kdo ví, říkají, že Ježíš má rád každého člověka, že se baví s celníky a hříšníky, že je dokonce uzdravuje. Aspoň se na něho podívám, ale jsem moc malý, přes všechny ty lidi ho neuvidím, mám nápad, vylezu na strom, pak uvidím dál!

Ježíš: Zachee, slez z toho stromu, dnes bych chtěl se svými přáteli navštívit tvůj dům a popovídat si.

Zacheus: Pane, ty vážně chceš navštívit můj dům a mluvit se mnou – takovým špatným člověkem?

Ježíš: Jistě, proč ne.

Zacheus: Ježíši, polovinu svých peněz rozdám chudým a jestliže jsem někoho ošidil, dám mu čtyřikrát víc.

Ježíš: Dnes přišla záchrana do tvého domu a tvého srdce. Přišel jsem proto, abych nalezl a zachránil ztracené.

Andělín: Ahoj děti, o čem jsme slyšeli v dnešním evangeliu? Celník Zacheus, kterým všich­ni lidé pohrdali a považovali ho za velkého hříšníka, toužil uvidět Ježíše, o kterém si celé město vyprávělo. Když měl jít Ježíš kolem, vylezl Zacheus na strom, aby ho uviděl. Stala se nečekaná věc. Ježíš se nezastavil u uznávaných lidí, ale právě u Zachea. Do­konce mu řekl, že chce být hostem v jeho domě! Zacheus byl tak potěšen Ježíšovou pozorností, že úplně změnil svůj život. V Ježíšově blízkosti se každý může proměnit, Pepa už se o tom také něco naučil:

Pepa: Ahoj, dědo, proč tady máš ty špalky dřeva? Rozštípeš je na topení v kamnech?

děda: Ne, ne, něco lepšího, hádej…

Pepa: Uděláme si táborák a opečeme špekáčky?

děda: Ani to ne, máš ještě jeden pokus.

Pepa: Něco s nimi podložíš?

děda: Kdepak, budu z nich něco vyřezávat.

Pepa: Ty umíš vyřezávat? Super… co to bude?

děda: To záleží na tom, komu budu chtít udělat radost. Dá se vyřezat něco pro babičku do kuchyně, třeba vařeč­ka nebo kuchyňské prkénko, nebo něco krásného jako figur­ka nebo dokonce kříž. Jeden špalík dřeva v sobě může skrývat různé věci.

Pepa: Páni, tolik krásných věcí se z toho jediného polínka dá udělat?

děda: Ještě mnohem více – co třeba nějaká pěkná hračka pro Pepu?

Pepa: Jé, to by bylo super – třeba vláček.

děda: Může být. Víš, s těmi polínky dřeva je to podobně jako s lidmi. Každý člověk umí něco jiného, jinak vypadá, má jinou rodinu, ale každý může ze svého života udě­lat něco krásného a užitečného, když se nechá „opracovat Boží láskou“ do té nejkrásnější podoby, stejně jako špalík se svěří rukám zručného řezbáře.

Andělín: Tak děti, když budeme jako Zacheus toužit po Ježíšově blízkosti, určitě nás Boží láska promění. Být v Je­žíšově blízkosti znamená: modlit se, chodit do kostela, poslouchat rodiče, pomáhat druhým lidem, žít podle Božích přikázání. Úkolem na tento týden bude projevit pozornost někomu ve svém okolí, koho si ostatní nevšímají.

ŽID
Pošli to dál
Pošli to dál