Katecheze 6.ne velikonoční

9. 5. 2021| Brno|
Začátek: 9. 05 2021
Konec: 9. 05 2021
neděle velikonoční – Ježíš nás nazývá přáteli
pomůcky: Andělín, Zloun, Ježíš, Lenka, máma, voňavka
Ježíš: Jako můj Otec, Pán Bůh, miluje mě, tak i já miluji vás. Zůstaňte v mé lásce. Kdo se snaží dodržovat to, co vám říkám, ten mě má rád a bude se mu dobře dařit. Milujte se navzájem, jako já miluji vás. Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo za své přátele položí svůj život. A vy jste moji přátelé. Milujte se navzájem.
Zloun: Ach jo, ten Ježíš mluví pořád jenom o lásce, mám z toho osypky a dělá se mi šoufl… taková nuda! Pořád jen: mějte se rádi, pomáhejte si, odpouštějte druhým… kdo to má pořád poslouchat! Však já si najdu lepší zábavu, Lenka je sama doma, půjdu ji navést, aby udělala nějakou lumpárnu:
Lenka: Ach jo, nikdo není doma, nudím se. Mohla bych se podívat k mamince do skříňky, co tam má za poklady…Mamka mi to sice zakázala, ale když není doma, určitě se to nedozví…hm….korálky a voňavka! Mohla bych ji vyzkoušet… sříky střík… toto krásně voní… mohla bych si ovonět všechny moje šatičky a hračky… jooooo…. A ještě si navoním postýlku!
máma: Leni, kde jsi?
Lenka: Jejda, máme je doma, rychle to musím schovat.
máma: Leni, co to tu děláš?
 Lenka: Já? Nic, hraju si s panenkami.
máma: Co to tady tak hrozně smrdí?
Lenka: Mně to voní.
máma: Vonělo by to, kdyby toho nebylo tolik, vůně stačí trošičku, aby byla příjemná. To je ale moje drhá voňavka, kolik jsi tady toho vyplácala?! A navíc jsi mi lhala, lhaní smrdí úplně nejvíc!
Lenka: No, já jsem chtěla jen trošku ovonět, ale to tak hezky vonělo, tak jsem chtěla, aby mi voněly šatičky a postýlka a hračky.
máma: Je hezké se navonět, pak tu vůni člověk šíří všude tam, kam přijde, jenže to nesmí být ukradené a spojené s lhaním! To pak spíš smrdí – a pořádně! Stejně jako když je někdo v zakouřeném prostředí, vše mu tím nasákne a ten člověk pak šíří smrad!
Lenka: Promiň, mami. Já vím, že jsem to přehnala.
máma: No, snad se to už nebude opakovat, aby to u nás vždy jen pěkně vonělo! Tak pojď, musíme všude pořádně vyvětrat, aby se tady dalo dýchat!
Andělín: Ahoj děti, já se dnes nějak opozdil, v nebi andělé pekli nebeské cukroví, a to tak krásně vonělo, že jsem se úplně zapomněl. No, ještě jsem zahlédl, co Zloun stihl napáchat, ještěže to dobře dopadlo. Voňavka nám připomněla, že máme šířit kolem sebe dobro a máme se mít navzájem rádi. Měli bychom „nasáknout“ Ježíšovou láskou, měla by z nás být cítit a šířit se dál – stejně jako se šíří příjemná vůně. Taková láska se však nepozná čichem, ale podle skutků. Úkol: Slovy i chováním šířit kolem sebe dobro.
Pošli to dál
Pošli to dál