Slavnost Seslání Ducha Svatého

14. 4. 2022| Brno|
Začátek: 5. 06 2022
Konec: 5. 06 2022
  1. neděle velikonoční C – Seslání Ducha svatého

pomůcky: Andělín, Ježíš, maminka, Lenka, flétna, svíčka+zápaky, nafukovací balónek

Ježíš: Jestli mě máte rádi, dělejte vše, co jsem vám řekl. A já vám za to pošlu Pomocníka, Ducha svatého. Ten s vámi zůstane napořád. Připomene vám, co jsem vás říkal o Božím království a naučí vás všemu, co máte dělat.

Andělín: Ahoj, děti, dne se pokusím spolu s Lenkou aspoň trošičku pochopit, kdo je to Duch svatý. Nejdříve vyzkoušíme vás dech – můžete ho chytit? Zkuste fouknout a chytit do ruky vás dech…nejde to. Ale můžeme pozorovat jeho moc…někdo z vás zkusí sfouknout tuto svíčku…jde to…a někdo zkusí nafouknout tento balónek – tak, nafoukl se díky vzduchu, který tento hrdina vdechl do balónku. Takže váš dech má velkou sílu – a teď si představte, jakou sílu musí mít dech Boží, když Bůh je králem celého světa (zvuk flétny)

Lenka: Mami, už jsem si nachystala tu skladbičku na flétně, kterou chci zahrát babičce na jejich narozeninách.

máma: No, výborně, Leni, to bude mít babička velkou radost.

Lenka: Mami, jak je to možné, že flétny tak pěkně pískají? Je to jen obyčejný kousek dřeva, který má v sobě různé otvory. Já do toho jen foukám, že by můj dech byl zázračný?

máma: To zrovna ne, ale má sílu, vzduch, který tam foukáš, prolítne různými otvory a vylítne jako zvuk pískání. Kdy­bychom otvory uzavřeli tak, že vzduch nepůjde ven, zůstane flétna němá. Kdyby byl otvor špatně  uzavřen, nebo když do flétny foukáme moc silně nebo naopak málo, bude její zvuk falešný.

Lenka: No, ještě se musím hodně učit, aby ze mne byla skvělé flétnistka.

máma: To ale až po oslavě, teď potřebuji nafouknout nějaké balónky.

Lenka: Jupí, to mě moc baví. Teď už ale musí být můj dech zázračný, když vznese balónek nahoru, ne?

máma: No, je to jen slabý dech, ale představ si ten hukot, který způsobil Boží dech – Duch svatý, apoštolové, kteří byli ze strachu zavřeni před židy, se nejprve hodně polekali, ale pak dostali Ducha Svatého.

Lenka: A jak se to poznalo?

máma: Profučel tam velmi silný vítr a nad hlavami apoštolů se objevily ohnivé plamínky.

Lenka: Páni, to muselo být něco. Boží dech je zázračný?

máma: Ten je velmi mocný, dokáže cokoliv na světě, dokáže také proměnit srdce člověka. Po této události byli všichni proměněni. Přestali se bát, vyšli ven a nad­šeně mluvili o Pánu Ježíši. Dokonce v různých řečech!

Lenka: Teda, mami, také bych chtěla, aby mě Duch svatý proměnil, abych byla chytrá a šla mi hra na flétničku a abych byla statečná jako ti apoštolové.

máma: To se může stát, jen ho o to musíš poprosit a být trpělivá, protože jen Duch svatý zná správný způsob.

Andělín: Každý z nás je nástrojem v Božích rukou – třeba jako tato flétna. Flétna se rozezní a vydá melodii, když do ní člověk foukne. Proto když člověk přijme Ducha Svatého, může se proměnit, stejně jako se proměnili apoštolové. Kéž i vy se stanete takovým dobrými nástroji.

Pošli to dál
Pošli to dál